• A.C.S. Foresta Suceava

Meci dramatic cu final fericit pe Areni

Încă un episod de fotbal frumos plin de trăiri s-a scris astăzi pe Areni. După trei victorii consecutive cu 3-0, cele două de campionat și cea din turul anterior al Cupei României împotriva Bucovinei Rădăuți, a venit rândul astăzi să întâlnim una dintre contracandindatele la promovare din Seria 1 a Ligii a 3-a, Aerostar Bacău, însă într-un meci contând pentru accederea în șaisprezecimile Cupei, fază în care intră în competiție și echipele de Liga 1. Față de meciul de sâmbătă, Petre Grigoraș a schimbat opt jucători din formula de start, însă acest aspect nu i-a oprit pe galben-verzi din a-și arăta dorința de victorie încă din startul meciului, atunci când, în minutul 3 portarul oaspeților a oprit un șut periculos al lui Martin, alte ocazii la poarta oaspeților fiind consemnate de Lungu și Pavel. Oaspeții au deschis scorul în minutul 30, printr-un voleu reușit de Copot-Barb, care l-a învis pe Cărbune de la marginea careului în urma unei mingi respinse de apărarea noastră. Foresta a căutat egalarea însă Pavel, Ichim și Vițelaru au trecut pe lângă gol. Împinși de la spate de public și de schimbările făcute la pauză de Petre Grigoraș, galben-verzii au reintrat în joc rapid, în minutul 48 Pavel a reluat în plasa porții lui Cebotari o minge așezată perfect de Matteo Rigoni, intrat la pauză. Același Pavel, dar și Martin a mai avut câteva șanse de a marca, în timp ce la poarta noastră Cărbune s-a făcut remarcat în câteva situații. Dramatismul a atins cote maxime pe final, după ce la unul dintre atacurile noastre, Căinari, încercând să intre în centrul careului, este faultat de unul dintre fundașii băcăuani, obținând astfel o lovitură de la 11 metri, transformată de căpitanul echipei, Dudu Drugă care aduce fericirea pe chipurile celor 2000 de spectatori prezenți pe stadion. Pentru Foresta urmează un nou joc de campionat, sâmbătă pe terenul Științei Miroslava și încă un meci de Cupa României în perioada 24-26 septembrie.