• A.C.S. Foresta Suceava

Foresta trece de Hușana Huși și urcă pe podium

Etapa a 12-a a adus o nouă victorie pe teren propriu pentru „galben-verzi”, care au trecut de Hușana Huși cu scorul de 4-0. În urma acestui joc, Foresta a urcat pe locul 3 în clasamentul Seriei 1 a Ligii a III-a.

Jucătorii utilizați de Petre Grigoraș în meciul cu Hușana Huși

Începutul meciului nu a fost marcat de ocazii foarte mari de poartă din partea ambelor echipe, jocul fiind unul de uzură în zona centrală. După 23 de minute, la o lovitură liberă din apropierea careului lui Axinte, Cerlincă a executat perfect, fără șansă pentru portarul advers, astfel scorul devenind 1-0. Până la pauză, Marin a trecut pe lângă gol, mingea lovind bara, iar de partea cealaltâ cei de la Hușana Huși au avut o șansă importantâ de a egala, însă până la finalul primelor 45 de minute, scorul avea să rămână 1-0.

Pe parcursul celui de-al doilea act, Martin a irosit câteva șanse notabile de a majora diferența de pe tabelă, golul al doilea venind totuși cu un sfert de oră înainte de final, când Onofraș a oferit o execuție din bandâ ce l-a surprins pe Axinte. La doar câteva minute Drugâ a risipit toate emoțiile celor trei puncte, după ce a transformat un penalty obținut de Căinari. Onofraș avea să ofere și pasa decisivă pentru cel de-al patrulea gol reușit de Grumezescu.

În următoarea etapă, Foresta va evolua pe terenul celor de la CSM Bacău, pe 15 noiembrie, începând cu ora 14:00.